
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 4.096 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Output Current | 15 mA |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 88 µA |
| Min Output Voltage | 4.096 V |
| Max Output Voltage | 4.096 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Shunt Current | 15 mA |
| Min Input Voltage | 4.096 V |
Stock: 1031
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75063
Ext.Price$0.75063
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75063 | $0.75063 |
| 10 | $0.68223 | $6.82230 |
| 25 | $0.67590 | $16.89750 |
| 50 | $0.66963 | $33.48150 |
| 100 | $0.66343 | $66.34300 |
| 300 | $0.62784 | $188.35200 |
| 500 | $0.59417 | $297.08500 |
| 1000 | $0.57366 | $573.66000 |
| 3000 | $0.36591 | $1097.73000 |
| 5000 | $0.35821 | $1791.05000 |
